Otomobil Dünyası

Konsept Otomobil - Şov Otomobilleri - Egzotik Otomobiller ve diğerleri

Giriş yap

Şifremi unuttumArama
 
 

Sonuç :
 

 


Rechercher çıkıntı araştırma

En iyi yollayıcılar
BBlackman
 
Admin
 
Abincomartinez
 

En aktif konular

En son konular
» FL Studio Ölçü Değiştirme ve Birden Fazla Ölçü Kullanma
Salı Kas. 27, 2018 10:49 pm tarafından Abincomartinez

» FL Studio Fade In Fade Out
Salı Kas. 27, 2018 10:48 pm tarafından Abincomartinez

» FL Studio Tempo Change (Parça içinde tempo değiştirme)
Salı Kas. 27, 2018 10:47 pm tarafından Abincomartinez

» Maserati Boomerang
Perş. Kas. 22, 2018 11:15 am tarafından Admin

» Lamborghini SC18
Perş. Kas. 22, 2018 7:56 am tarafından Admin

» Alfa Romeo Carabo
Perş. Kas. 22, 2018 7:51 am tarafından Admin

» Sirkenin faydaları
Perş. Kas. 15, 2018 12:00 am tarafından BBlackman

» Bazı sebze meyvelerin faydaları
Çarş. Kas. 14, 2018 11:59 pm tarafından BBlackman

» Peygamber efendimizden iki dua...
Çarş. Kas. 14, 2018 11:57 pm tarafından BBlackman

En çok konu başlayanlar
BBlackman
 
Admin
 
Abincomartinez
 

Misafir Ülke


IP Adress


IP Address Lookup


Kimler hatta?
Toplam 1 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 1 Misafir

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 477 kişi C.tesi Kas. 17, 2018 5:48 pm tarihinde online oldu.
Hit CounterBağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Hz. Muhammed

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 Hz. Muhammed Bir Çarş. Kas. 14, 2018 11:38 pm

Peygamberimiz (SAV), 13 yaşındayken amcaları ile ticarete atılmıştır. Çok dürüst bir insan olduğu için (Güvenilir kişi) kendisine el-Emin unvanı verilmiştir. 40 yaşındayken kendisine Peygamberlik gelmiştir.
Sevgili Peygamberimiz 20 Nisan 571 Pazartesi günü Mekke’de doğdu. Babası Abdullah, annesi Amine, dedesi Abdülmuttalip, büyük babası Vehb, babaannesi Fatıma, anneannesi ise Berre’dir. Doğduktan sonra 4 yaşına kadar süt annesi Halime’nin yanında, daha sonra 2 yılda annesi Amine’nin yanında kaldı. 6 yaşında iken annesi onu akrabalarıyla tanıştırmak ve babası Abdullah’ın kabrini ziyaret için Medine’ye götürdü. Hz Amine, kocası Abdullah’ın kabrini ziyaret etmiş, Hz Peygamber de Neccaroğulları’ndan akrabasıyla tanışmıştı. Amine dönüşte Ebva denilen yerde hastalanıp vefat etti ve orada toprağa verildi. Bu sırada yolculukta kendileriyle birlikte olan Ümmü Eymen onu Mekke’ye ulaştırdı ve dedesine teslim etti. 6 yaşından 8 yaşına kadar dedesi Abdulmuttalib’in yanında kaldı. O da ölünce, vasiyeti üzerine amcası Ebu Talib’in evine taşındı. Ebu Talib, Peygamberimizin babasıyla hem baba hem de anne gibi kardeşti.
25 yaşında Hz. Hatice ile evlendi

13 yaşından itibaren amcaları ile birlikte ticarete atıldı. Uzun bir süre bu işle meşgul oldu ve bu alanda doğrulukla, dürüstlükle tanındı. Henüz 20 yaşında iken hırsızlık, gasp, eşkıyalık, zulüm ve haksızlıklara karşı bir tedbir almak amacıyla bazı Mekkelilerin oluşturduğu Hılfu-I Fudiil adlı kuruluşa katıldı ve etkili bir üye olarak görev yaptı. 25 yaşına geldiğinde Hz Hatice ile evlendi. Hz Hatice bu esnada 40 yaşında idi ve onunla evlenmeye karar verişinde Sevgili Peygamberimiz El- Emin, ’Güvenilir, dürüst’ olarak tanınması birinci derecede rol oynamıştı. 35 yaşına geldiğinde Kabe hakemliği yaptı. Kabe’nin tamiri sırasında Haceru’l-Esved’in yerine konulması sırasında ortaya çıkan anlaşmazlığı, taşı bir yaygı üzerine koyup tüm kabile reislerine taşıtmak suretiyle giderdi, böylece kabileler arasında çıkması muhtemel bir kavgayı önlemiş oldu.

Ramazanda ilk ayet ‘Oku’ geldi...

Peygamber Efendimiz 40 yaşlarına yaklaştığında kendisinde insanların arasından uzaklaşıp kırsal alana çıkmak, yaratılışın ve evrenin inceliklerini düşünmek arzusu uyandı. Bu münasebetle belli sürelerde Hira-Nur dağındaki mağarada kalmaya başladı. Nihayet 40 yaşında iken 610 Ramazan ayında bir gün Cebrail Aleyhisselam geldi ve vahiy süreci başlamış oldu. İlk vahiy edilen ayetler, “Yaratan Rabb’inin adıyla oku” diye başlıyordu. Böylece Yüce Allah tarafından Peygamberlikle görevlendirilmiş oldu.

İlk Müslümanlar kimler?

Peygamber Efendimizin İslam davetine ’evet’ diyerek ilk inanma şerefine Hz Hatice, Hz Ali, Hz Zeyd b Harise ve Hz Ebu Bekir erişti. Peygamberliğin ilk altı yılı dolarken Hz Hamza ve Hz Ömer gibi yiğitlik ve cesaretleriyle tanınan zatlar Müslüman oldu. 10. yılında peş peşe Hz Hatice ve Ebu Talib ölünce düşmanların eza ve cefaları bir kat daha arttı. Çünkü bunlar hatırlı insanlardı, çevreleriyle Peygamberimize destek veriyorlardı. Bu sırada Hz Peygamber, dış destek sağlamak amacıyla Taif’e gitti. Ne var ki İslam’ı kabul etmediler, Hz Peygamber’e destek vermediler, üstelik onu taşlattılar, üstü başı kan içinde kaldı. Taif dışında bir bağa sığınarak taşlanmaktan kurtulabildi.

Mirac’ta Allah’ın huzuruna yükseldi

Ardı arkası kesilmeyen bu sıkıntılar devam ederken aynı günlerde Sevgili Peygamberimiz Mirac’ta ilahi ikramların doruğuna eriştirildi. Yüce Allah’ın huzuruna yükseltildi ve ilahi buyrukları, aracı olmaksızın dinleme ve alma imkanına kavuşturuldu. Bütün zorluklara rağmen Hz Peygamber İslam’ı tebliğ çabalarını sürdürüyordu. Birer yıl arayla 1 ve 2. Akabe Biatları yapıldı. Bunu takip eden zaman diliminde Yüce Allah’ın izni ve buna bağlı olarak Hz Peygamber’in müsaadesi üzerine Müslümanlar Mekke’den Medine’ye göç ettiler. İslam tarihi literatüründe buna, Hicret denilmiştir. En sonunda Sevgili Peygamberimiz de Hz Ebu Bekir’le Medine’ye göç etti. Efendimiz (SAV) Medineli Müslümanlar (yani Ensar) ile Muhacirler arasında kardeşlik kurdu.

Mekke’yi fethedince af ilan etti

Puta tapıcılarla Müslümanlar arasında Bedir, Uhud, Hendek, Müreysi gibi savaşlar oldu. Hz Peygamber’in sağlığında İslam elçisi dokunulmazlığı olduğu halde öldüren ve Medine’ye saldırmayı tasarlayan Hristiyanlara karşı da Mute ve Tebük seferleri düzenlendi. 630 yılında Mekke fethedildi. Hz. Peygamber, çıkmaya mecbur olduğu vatanına üstünlük sağlayarak ve genel af ilan ederek girdi. Peygamber Efendimiz, 632 yılında hac esnasında Mekke’de Arafat’ta 100 binden fazla Müslüman’a bir konuşma yaptı. İslam düşüncesinin bir özeti olan ve insan hakları bakımından çok mükemmel prensipler içeren bu konuşma İslam tarihinde ’Veda Hutbesi’ diye anılmaktadır. İslamiyet’i sabırla, azimle, cesaretle, insanlara ulaştıran Sevgili Peygamberimiz, 8 Haziran 632 Pazartesi günü hayata gözlerini yumdu, Allah’ın rahmetine kavuştu. Cenaze namazı erkekler, kadınlar ve çocuklar olmak üzere sıra ile cenazenin bulunduğu Hücre-i Saadet’te kılındı ve orada toprağa verildi. n Osman ARTAN / ANTALYA MÜFTÜSÜ

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz